Inne nasze serwisy: Lipoliza  •  Mikrodermabrazja  •  Manicure japoński  •  Manicure hybrydowy  •  Peeling kawitacyjny

Rodzaje liposukcji

Wstrzykiwanie płynu, tumescent, technika ultradźwiękowa

Na sześć godzin przed operacją pacjentowi nie podaje się żadnych pokarmów, ani płynów. Sposób znieczulenia dobiera wspólnie chirurg plastyk i anestezjolog. Rodzaj znieczulenia zależy bowiem od techniki, zakresu i od lokalizacji zabiegu. Małe zabiegi mogą odbywać się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku, gdy liposukcja obejmuje większe obszary ciała, stosuje się znieczulenie obwodowe, lub ogólne. Aby nie narazić pacjenta, w czasie jednego zabiegu nie można odessać większej dawki niż trzy, maksymalnie cztery litry tłuszczu. Odessanie większej ilości tłuszczu, może doprowadzić do groźnych powikłań. Zróżnicowany jest również czas trwania operacji. Przeciętnie trwa ona około dwóch godzin, maksymalny czas liposukcji to pięć, a czasem nawet sześć godzin.

Oglnie rzecz ujmując, zabieg ten polega na wykonaniu małego nacięcia, przez które, w obręb tkanki tłuszczowej, wprowadza się wąską kaniulę. Podłączona jest ona do systemu wytwarzającego podciśnienie, dzięki czemu dochodzi do zasysania tkanki tłuszczowej. Kaniula jest tak przesuwana pod skórą, by minimalizować ilość, koniecznych nacięć.

Wstrzykiwanie płynu

Istnieje kilka technik liposukcji. Wśród nich warte bliższego opisania są według mnie trzy- wstrzykiwanie płynu, technika "tumescent" i technika ultradźwiękowa. Pierwsza z powyżej wymienionych technik, sprowadza się do tego, że w miejsce z którego ma zostać usunięty tłuszcz, wstrzykuje się jałowy roztwór soli fizjologicznej, lidocainy i adrenaliny. Lidocaina wykazuje właściwości znieczulające, z kolei adrenalina powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych. Zabieg ten ułatwia więc odsysanie tłuszczu i zmniejsza krwawienie. Z kolei doświadczony chirurg stosując tą metodę potrafi bardzo ładnie wymodelować sylwetkę pacjenta. Zastosowanie jej redukuje również liczbę podskórnych wylewów, oraz zmiejsza ryzyko związane z pozostaniem na skórze nierówności.

Tumescent

Druga z wskazanych przeze mnie technik- technika "tumescent", sprowadza się do tego, że przed zabiegiem, pacjentowi wstrzykuje się dużą ilość płynów. Zazwyczaj jest ona trzykrotnie większa niż ilość tłuszczu, który ma zostać odessany. Zabieg z zastosowaniem tej techniki, jest zwykle dłuższy o cztery, a czasem nawet o pięć godzin. Często przeprowadzając go, nie trzeba już stosować znieczulenia, gdyż ilość środka znieczulającego zawartego we wstrzykiwanym płynie jest wystarczająca. Podstawową wadą tej metody jest jednak to, że nie jest ona zbyt dokładna. Z zastosowaniem jej wiąże się duże prawdopodobieństwo powstania podskórnych nierówności. Odmianą tej techniki, jest technika "super wet". Ilość płynu wstrzykiwana w tej technice, jest taka sama jak ilość odsysanego tłuszczu. Dlatego też, wymaga ona zwykle zastosowania dodatkowego środka znieczulającego.

Technika ultradźwiękowa

Ostatnią wskazaną powyżej techniką liposukcji, jest metoda polegająca na wykorzystywaniu ultradźwięków. Rozbijają one błony komórkowe komórek tłuszczowych, ułatwiając tym samym odsysanie tłuszczu. Metoda ta jest przydatna zwłaszcza przy odsysaniu tłuszczu z takich miejsc jak okolice karku, czy klatka piersiowa u mężczyzn, gdyż zawierają one dużo tkanki łącznej. Stosuje się ją rownież w przypadkach, gdy pacjent chce dokonać powtórnej liposukcji w tym samym miejscu. Tuż po operacji, na obszarze z którego odessano tłuszcz pojawia się obrzęk, zasinienie, pieczenie i drętwienie. W miejscach nacięć może z kolei wystąpić sączenie. W celu zminimalizowania tych objawów zaleca się, stosowanie ucisku, elastycznych opatrunków i opasek. Lepszy efekt kosmetyczny i szybszy powrót do zdrowia uzyskuje się również poprzez wykonywanie specjalnych masaży. Są one jednak dość bolesne.cellulit
Inne artykuły: