Inne nasze serwisy: Lipoliza  •  Mikrodermabrazja  •  Manicure japoński  •  Manicure hybrydowy  •  Peeling kawitacyjny

Jakie są metody liposukcji?

Metoda ssąca, ultradźwiękowa...

brzuszek Propagowany współcześnie kanon piękna wyraźnie ukazuje szczupłą, wysportowaną sylwetkę kobiecą i męską. Jednocześnie świat zmaga się z licznymi epidemiami nadwagi i otyłości, których efekty nie zawsze znikną po zmianie sposobu odżywiania oraz dawce aktywności fizycznej. W przypadkach, gdy tkanka tłuszczowa zdaje się wygrywać z człowiekiem w dążeniu do zgrabnej, szczupłej sylwetki – do gry wchodzi liposukcja.

Odsysanie tłuszczu z brzucha to metoda kosmetycznego usuwania tkanki tłuszczowej z ludzkiego ciała, której pierwsze, niezbyt efektywne próby zostały podjęte w latach 60. XX wieku przez europejskich chirurgów. Pierwszy doceniony przez środowisko lekarskie zabieg, który nie skutkował nadmierną utratą krwi, przeprowadził w 1982 roku lekarz z Francji, Yves-Gerard Illouz. Od tamtego czasu nie tylko rozszerzył się zakres części ciała, które mogą być poddane liposukcji, ale również zwiększyła się ilość metod oraz skuteczność zabiegów w porównaniu z częstotliwością występowania skutków ubocznych. Jak wskazały dane statystyczne gromadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej (APAPS), liposukcja była jedną z najczęściej przeprowadzanych operacji z zakresu chirurgii kosmetycznej w 2014 roku. Biorąc pod uwagę zarówno mężczyzn, jak i kobiety, zabiegowi poddało się ponad 340 tysięcy osób; w przypadku obu płci zarówno w roku 2013, jak i 2014 zabieg liposukcji stał na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o ilość wykonanych zabiegów kosmetycznych. Najbardziej popularne jest odsysanie tłuszczu z brzucha (więcej informacji: https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/liposukcja-brzucha-odsysanie-tkanki-tluszczowej-sposobem-na-zgrabna-sylwetke/ ), dużą popularnością cieszy się też liposukcja takich okolic ciała jak plecy, pośladki, biodra czy podbródek.

Metody wykonywania liposukcji

Obecnie wśród przeprowadzanych zabiegów liposukcji wyróżnić można następujące metody:

  • metoda ssąca (SAL);
  • metoda ultradźwiękowa (UAL);
  • metoda wibracyjna (PAL);
  • metoda laserowa (LAL);
  • metoda wspomagana strumieniem wody (WAL);
  • metoda tumescent.

Klasyczną i najbardziej rozpowszechnioną metodą jest liposukcja SAL, czyli z wykorzystaniem kaniuli z tłokiem ssącym. Urządzenie jest wprowadzane pod skórę przez niewielkie nacięcie, a następnie poruszane przez lekarza, co sprzyja rozbijaniu tkanki tłuszczowej i jej odessaniu. Często metoda ta wykorzystywana jest na dużych powierzchniach ciała, ale również we współpracy z innymi sposobami, między innymi metodą laserową, zwaną też lipolizą laserową. – Połączenie liposukcji laserowej z klasyczną daje dobre efekty – stwierdził w wywiadzie dla portalu rynekestetyczny.pl doktor Adam Gumkowski, szef AG Klinik. Uważa on również, że zastosowanie liposukcji laserowej jest najbardziej efektywne w przypadku zabiegów przeprowadzanych na twarzy.

 

Metoda tumescencyjna stosowana jest obecnie głównie dla ułatwienia oddzielenia tkanki tłuszczowej, ale również pozwala zmniejszyć krwawienie oraz obrzęk w okresie rekonwalescencji. Polega ona na wprowadzeniu do miejsc, które będą poddawane liposukcji, dużych ilości płynnego środka znieczulającego. To sprawia, że znieczulenie ogólne nie jest konieczne, zaś obrzęknięte obszary mają obkurczone naczynia krwionośne, zmniejszając krwawienie i dyskomfort pacjenta po zabiegu.

 

Metody ultradźwiękowa, wibracyjna i z wykorzystaniem strumienia wody nazywane są metodami wspomagającymi liposukcję. W ich przypadku zastosowany zostaje dodatkowy element, który ma ułatwić oddzielanie tkanki tłuszczowej i zmniejszyć czas niezbędny na poprawne wykonanie zabiegu. Pierwsze metody ultradźwiękowe (UAL) stosowano już w latach 90. XX wieku dla rozbicia tkanki tłuszczowej ultradźwiękami, wiązały się one jednak z wieloma efektami niepożądanymi. Dzisiejsze, rozbudowane generacje urządzeń pozwalają na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Metoda PAL wykorzystuje dodatkowe wibracje, czym różni się od klasycznej liposukcji; lekarz przeprowadzający zabieg nie musi samodzielnie poruszać kaniulą w celu rozbicia tkanki tłuszczowej. Metoda WAL bazuje na stałym wprowadzaniu w trakcie zabiegu do tkanki tłuszczowej płynów, a następnie natychmiastowym ich odsysaniu. Tę metodę wybierają zazwyczaj pacjenci, którzy chcą odessany tłuszcz wykorzystać powtórnie do modelowania ciała, np. do wypełnienia zmarszczek na twarzy.

Każda z metod liposukcji ma swoje wady i zalety, dlatego to lekarz we współpracy z pacjentem ocenia, która z nich przyniesie najwięcej korzyści, będzie najbezpieczniejsza oraz zagwarantuje najlepszy efekt wizualny, tak istotny w chirurgii kosmetycznej.

Dowiedz się więcej o zabiegu i sprawdź u nas cenę liposukcji.

 cellulit
Inne artykuły: